Magyarul Tanitunk Kasım 17, 2023

Bir Başarı Hikayesi: Onur ŞAHİN

Merhaba sevgili okurlar! Bugün sizleri, dil öğrenme tutkusunu ve başarıyı bir araya getiren bir isimle tanıştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Magyarul Tanıtıyor olarak, dil öğrenme serüvenlerini ve kültürlerarası deneyimleri keşfetmeye devam ediyoruz. Bu seferki konuğumuz, dil tutkunu ve başarılı bir öğrenici olarak dikkat çeken Onur Şahin.

Onur Şahin ile gerçekleştirdiğimiz bu özel röportajda, dil öğrenme sürecinde karşılaşılan zorluklardan başarı hikayelerine, Magyar kültüründen dil öğrenme ipuçlarına kadar pek çok konuyu ele aldık. Onun deneyimleri ve tavsiyeleri, dil öğrenmeye ilgi duyan herkes için ilham kaynağı olabilir.

Gelin, Onur Şahin’in dil serüvenine birlikte göz atalım ve onun motivasyon dolu hikayesinden ilham alalım. Magyarul Tanıtıyor olarak, dil öğrenme tutkusunu paylaşan herkesi bir araya getirmeye devam ediyoruz. İyi okumalar!

 

 

Onur Şahin kimdir? Bize kendinizden bahseder misiniz?

İsmim Onur Şahin. Hungarolog’um (Macarlık Bilimi Uzmanı). 2005 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Hungaroloji Ana Bilim Dalı’nı kazandım. 2009 yılında bölüm ikincisi olarak mezun oldum. 2006 yılında Macaristan Eğitim Bakanlığı’nın daveti üzerine burslu olarak yaz aylarında Debrecen’de bulunan Debrecen Yaz Üniversitesi’nde Macarca Dil ve Kültür Kursu’na katıldım. Yine 2009 yılında Macaristan Eğitim Bakanlığı’nın daveti üzerine burslu olarak yaz aylarında Budapeşte’de bulunan Balassi Enstitüsü’nde Macarca Dil ve Kültür Kursu’na katıldım. Üniversite öğrenciliğim döneminden beri yaklaşık 17 yıldır Türk-Macar ilişkileri ile ilgileniyorum. 2013 yılından beri Macaristan, Macar tarihi ve kültürü üzerine yazılar yazdığım bir blog sayfam var. Macaristan ile ilgili çeşitli yazılarım Türkiye’de bazı dergi ve gazetelerde yayımlandı. Bunların haricinde düzenli olarak, Türk-Macar Dostluk Derneği internet sayfası başta olmak üzere çeşitli internet sitelerinde düzenli olarak Macaristan ile ilgili yazılarım yayımlanıyor. Sosyal medyada bir yılda yaklaşık 300’e yakın Macaristan ile ilgili paylaşımda bulunuyorum. “Macaristan: Tarihte Bugün” serisini oluşturdum. Kısaca özetlemek gerekirse Avrupa’nın bu güzel ülkesini ve onun kültürünü tanıtmaya çalışıyorum. Macaristan, çok sevdiğim ve Türkiye’den sonra ikinci vatanım olarak gördüğüm bir ülke. Mart 2021’den itibaren Macaristan’da ikamet etmekteyim.

Macaristan’daki En Büyük Türk Ağına ve Etkileşimine Sahip Facebook Grubu Fikri Nasıl Ortaya Çıktı ve Bu Grubu Nasıl Büyüttünüz?

Yukarıda da bahsettiğim üzere 17 yıldır Türk-Macar ilişkileri ile ilgilenmenin bir yansıması olarak uzun yıllar önce “Macaristan” isimli Facebook grubunu, Mart 2021’de de “Macaristan’da Yaşayan Türkler” grubunu kurdum. “Macaristan” grubu 16.000 üyeyi geçti. “Macaristan’da Yaşayan Türkler” grubu ise 2,5 senede 6.100 üyeye ulaştı. Bu rakam her geçen gün artıyor. Macaristan’a ilgi her geçen gün artıyor. İki ülke arasındaki ilişkiler her yıl gelişerek ilerliyor. Bunun bir sonucu olarak da sosyal medyada Macaristan’a olan ilgili çok bir boyutta. Bu durum benim kurduğum Facebook gruplarına da olumlu yansıyor. Ben, bu ilginin olacağını aslında yıllar öncesinden görmüştüm. Bu sebeple de bu Facebook gruplarını kurmuştum. Bugün baktığımda çok doğru bir iş yaptığımı görüyorum. Bu iki Facebook grubu da başta vatandaşlarımız olmak üzere Macarlar tarafından da ilgiyle takip ediliyor. Aynı zamanda X (Twitter) ve Instagram’da da Macaristan’ı tanıtan sosyal medya hesaplarına sahibim.

 

Macaristan’da Öğrenim Görecek Gençlere Neler Tavsiye Edersiniz?

Macaristan’da öğrenim görecek gençlere öncelikle gelmeden önce Macaristan’ı biraz araştırmalarını ve bu konuda ön bilgiye sahip olmalarını tavsiye ederim. Bu ülkeye geldiklerinde umduklarından daha fazlasını bulacaklarını söyleyebilirim. Macaristan, doğası, mimarisi, insanlarıyla çok güzel bir ülke. Konumuyla da Avrupa’nın her yerine yakın. Gelen öğrencilerin birçoğu bu ülkeye hayran kalıyor ve öğrenimleri sonrası iş bulup kalmak istiyorlar. Başkent Budapeşte mimarisiyle, dakik ve sistemli toplu taşımasıyla, hareketli tarzıyla tam bir öğrenci şehri. Gençlere tavsiyem, Budapeşte haricinde Debrecen, Szeged, Eger, Pécs ve Esztergom gibi diğer şehirleri mutlaka ziyaret etsinler. Bunlarında haricinde diğer bölgelerde bulunan tarihi kaleler, saraylar, müzeler de gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Diğer bir konu ise Macaristan’da öğrenime çok önem veriliyor. Buraya gelecek gençlere tavsiyem derslere ağırlık vermelidir.

Macarca Size Ne Gibi Faydalar Sağladı?

Macarca çok zor fakat bir o kadar da kulağa hoş gelen bir dil. Macarca konuştuğunuzda Macarlar tarafından büyük bir sempati ile karşılaşıyorsunuz. Çünkü dünya üzerinde bu dili konuşanların sayısı yaklaşık 15 milyon. Macarlar da bu dilin çok zor olduğunu biliyorlar. Bu dili nasıl ve nerede öğrendiğimi merak ediyorlar. Türkiye’de öğrendiğimi söylediğimde benimle gurur duyduklarını söylüyorlar. Kısaca özetlemem gerekirse Macarca konuşmak bu ülkede kapıları sonuna kadar açıyor. Günlük hayatta yaşamınızı oldukça kolaylaştırıyor.

 

Onur Şahin ile gerçekleştirdiğimiz bu keyifli söyleşi, dil öğrenme tutkusunun sınırlarını zorlayan bir yolculuk oldu. Kendisinin deneyimleri, dil öğrenme yolculuğunda karşılaşılan zorlukların üstesinden gelmenin ve başarıya ulaşmanın ne kadar mümkün olduğunu bize hatırlattı. Magyarul Tanıtıyor olarak, dil öğrenen herkesin birbirinden ilham alabileceği bu hikayeyi paylaşmaktan mutluluk duyduk. Unutmayın, dil öğrenme macerası sadece bir dilin ötesine geçmekle kalmaz, aynı zamanda farklı kültürleri keşfetmek ve kendinizi geliştirmek için bir fırsattır. Onur Şahin’e bu değerli paylaşımı için teşekkür ediyor, dil öğrenme tutkusunun herkesi bir araya getirmesini diliyoruz.

Onur Şahinin web sitesine ulaşmak için https://hungarologonursahin.blogspot.com/ ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bizim hakkımızda yazdığı  blok yazısını da https://hungarologonursahin.blogspot.com/2023/10/macaristanda-macarca-ogreten-iki-turk.html buradan okuyabilirsiniz. İyi dil öğrenmeler!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir